HISTORICKÉ PAMÁTKY

STARÁ HUŤ U ADAMOVA

Starou huť u Adamova najdete v Josefovském údolí. Jedná se o zachovalou část dřevouhelné pece z 18. století. Je volně přístupná společně s přilehlou a dochovalou modelárnou z počátku 19. století hutním hostincem Švýcárnou, zavážecími rampami, dvojicí pecí na pálení vápna a několika obytnými stavbami. V roce 1971 byla tato památka vyhlášena za první a jedinou technickou rezervaci.

Součástí rezervace je i areál slovanského hutnictví železa, v němž jsou příležitostně v rekonstrukcích raněstředověkých kusových železářských pecích předváděny ukázkové tavby železa.

Ve staré modelárně můžete navštívit muzeum železářství.

MUZEUM TRADIČNÍHO BYDLENÍ A PERLEŤÁŘSTVÍ SENETÁŘOV

Ve vzdálenosti 15 km od Veselice je v malé obci Senetářov muzeum tradičního bydlení a perleťářství. Je v typické hospodářské usedlosti střední Moravy. Můžete tak shlédnou jak naši prarodiče bydleli pospolu. Navíc v Senetářově byla založena v 19. století perleťářská továrna na výrobu knoflíků. Proto zde můžete obdivovat umění perleťářů a podívat se, jak jejich práce probíhala.

VĚTRNÝ MLÝM RUDICE

Větrný mlýn Rudice – Větřák je dochovalou památkou z roku 1865. V dnešní době je zpřístupněný, coby muzeum speleologie, mineralogie a historie hutnictví a hornictví. V bezprostřední blízkosti se můžete projít geoparkem a poznávat tak ukázky hornin z Moravského krasu a Drahanské vrchoviny.

Komentáře nejsou povoleny.

About Us

Ut non nulla mi, eget imperdiet sem. Nam lacus ligula, venenatis vel aliquet eu, venenatis congue magna. Sed rutrum faucibus semper.

Nejnovější komentáře