PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI

NOVODVORSKÁ ALEJ

Novodvorskou lipovou alejí je krásná procházka vedoucí přes zříceninu hradu Blaseku až k punkevním jeskyním. Alej byla vysázena již roku 1825, vedla z Blanska jako stromořadí k hradu Blaseku. Dnes z celé aleje zústala jen Novodvorská vyhrála 1. ročník ankety Alej roku 2011. Je dlouhá 500 m, najít zde můžete 49 stromů a 3 klony památných lip, jejichž matky jsou i 600 let staré, jejich obvod je 800 cm.

 

RUDICKÉ PROPADÁNÍ

Rudické propadání společně s Býčí skálou tvoří druhý nejrozsáhlejší jeskyní systém v české republice. Celková délka je 13 km. Je to také nejmohutnější propadání v celém Moravském krasu. Tečou do něj vody Jedovnického potoka a v propadání padají do hloubky 90 m, tím dosahuje mezi nejvyšší vodopády v České republice.

Nad podzemním tokem se ve více jak stometrové výšce nachází labyrint komínů a horizontálních chodeb, které jsou společně s bohatou sintrovou výzdobou důkazem neustálého procesu krasovění.

Jeskynní prostory Rudického propadání nejsou přístupné veřejnosti. Navštívit je lze pouze výjimečně v rámci speleologických kurzů v doprovodu zkušených speleologů – instruktorů.

 

Komentáře nejsou povoleny.

About Us

Ut non nulla mi, eget imperdiet sem. Nam lacus ligula, venenatis vel aliquet eu, venenatis congue magna. Sed rutrum faucibus semper.

Nejnovější komentáře